11 Şubat 2012 Cumartesi

HER KIŞ BİRGÜN BİTER

Bu yıl, kış ve kar geldi, yerleşti Ankara'ya. Gitmek bilmiyor. Upuzun zamandan beri böyle kar yağışı, böyle soğuk yaşamamıştı bu şehir. Soğuğu oldum olası sevmem. Hiç sevmem. Yazı, güneşi, denizi severim ben. Sakız misali sünen bu soğuk havalar bitsin, gitsin artık. Murathan Mungan'ın, "Şairin Romanı"nda kış ve kar ile ilgili cümleler de var. O cümlelerden en çok şunu beğendim: "Kar güzeldir. Doğayı yeniler. Bizi yeniler. Anılarımızı yeniler. Her kış bir gün biter. (S: 94)" Niye en çok bu cümleyi beğendim ? Çünkü diyor ki, "Her kış bir gün biter". Umut vaadediyor. E hadi bitsin artık o zaman.

 Ve, işte alıntılar (Ankara'dan kar manzaralı fotoğraflar eşliğinde):

"Karanlığı uzun o gecelerde dışarıda umutsuz bir kış bütün sessizliğiyle hüküm sürerken, bizler birbirimize sokulur, arkası ertesi gün getirilecek olan bol maceralı, heyecanlı hikayeler dinler, birbirimiz eğlendirecek fıkralar anlatır, kar ve kış üzerine şiirler okur, sonra birbirimizden habersiz usulca uykuya dalardık. Son cümleler, taneleri kopup dağılmış kolyeler gibi rüyalarımıza saçılırdı.
(S: 90-91)"

"Güneş herkese doğar. (S: 91)"

"Kar gibi aydınlık bir gülümseyişle gülümsedi. (S: 93)"


Bunlar da benim kar - kış alıntılarım efenim:
                  

4 yorum:

 1. senin nefis kar fotoğrafları çekmiş olduğun gerçeği benim kar sevmiyor olduğum gerçeğini değiştirmiyor bilesin :)))))

  hadi yaz gelsin de nefis deniz kum güneş kareleri çek sen
  valla bak
  daaa güzel
  :)))

  YanıtlaSil
 2. yaz gelsin tabi. ben istemiyo muyum sanıyosun yaz gelsin.. ühü böhü ühü ühü ühü ühü ühü ='(

  YanıtlaSil
 3. bilmez miyim istediğini
  gelsin tabe
  bodrum var sırada
  sonra lizbon vaaaar
  granada vaaaaar
  var ha var

  YanıtlaSil
 4. bodrum. lizbon. granada. hayali bile güzel. hayali bile cihan değer =)

  YanıtlaSil